Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji mechanicznej czy wentylacji grawitacyjnej, nie powoduje wychłodzenia domu. Budynek wyposażony w rekuperację cechuje się znacznie mniejszym zapotrzebowaniem na energię cieplną. Przekłada się to bezpośrednio na niższe rachunki za ogrzewanie i dużą oszczędność w perspektywie czasu.
Wentylacja mechaniczna wyposażona w wymiennik ciepła (rekuperację) umożliwia kontrolowane usuwanie brudnego, zużytego, zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienka, garderoba oraz nawiewanie świeżego powietrza do pomieszczeń takich jak salon czy sypialnia. Ruch powietrza odbywa się więc z kierunku pomieszczeń w których spędzamy najwięcej czasu, do pomieszczeń w których powstaje najwięcej zanieczyszczeń.
Wentylacja grawitacyjna jak sama nazwa wskazuje opiera się na grawitacyjnym usuwaniu ciepłego powietrza z wykorzystaniem kominów wentylacyjnych oraz nawiewaniu świeżego, ale zimnego powietrza z zewnątrz budynku. Termomodernizacja budynków wentylowanych grawitacyjnie, sprawiła, że stały się one na tyle szczelne, że usuwanie zużytego powietrza stało się prawie niemożliwe. Przyczynia się to do powstawania wilgoci, rozwoju pleśni, grzybów oraz nieprzyjemnych zapachów. Rekuperacja rozwiązuje te wszystkie problemy.
W wielu miejscach istnieje problem zanieczyszczonego powietrza, tzw smogu. Problem pojawia się wraz z początkiem okresu grzewczego. Rośnie stężenie pyłów PM10 oraz PM2,5 które są najbardziej szkodliwe. Montaż rekuperacji w Lublinie to również skuteczna ochrona przed smogiem. Nowoczesne filtry klasy M6, F7 czy F9 zapewniają ochronę przed spalinami, drobnym pyłem, smogiem, roztoczami, pyłkami roślin, owadami czy zarodnikami grzybów.
Ostateczna cena uzależnona jest od wyboru centrali wentylacyjnej, automatyki oraz ilości materiału zużytego na montaż kanałów wentylacyjnych. Dla klientów indywidualnych oferujemy usługę montażu rekuperacji w ramach 8%VAT, co przekłada się na niższe koszta.
Rekuperacja Lublin to również wiele pośrednich korzyści takich jak: możliwość usuwania zanieczyszczeń z zewnątrz, ochrona przed smogiem, brak konieczności otwierania okien, w celu wietrzenia mieszkania, funkcja wietrzenia w celu usunięcia przykrych zapachów, wilgoci, zawiesin. W budynkach z rekuperacją szybciech schnie pranie, podłogi, minimalizowany jest problem wilgoci.
Sercem systemu jest centrala wentylacyjna zwana potocznie rekuperatorem. Głównym elementem rekuperatora jest wymiennik ciepła. Istnieje wiele rodzajów wymienników ciepła. Wśród najlpuplarniejszych wymienić należy: krzyżowy, obrotowy, przeciwprądowy. Kolejnym elementem są dwa wentylatory, które powoduą ruch powietrza. Pierwszy nawiewa powietrze świeże do budynku z wykorzystaniem czerpni. Drugi wentylator usuwa zużyte powietrze z budynku, z wykorzystaniem wyrzutni. Suma powietrza nawiewanego i wywiewanego jest taka sama. Jednostka centrali wentylacyjnej jest zaprojektowana w taki sposób, że strumienie powietrza wchodzącego i wychodzącego z budynku nie mieszają się ze sobą. Mijają się ze sobą, wewnątrz wymiennika ciepła. To właśnie w wymienniku następuje przekazanie energii powietrza wywiewanego z budynku, do powietrza wchodzącego do budynku. Co to nam daje? W dużym skrócie realne oszczędności energii. Energii która musiałaby być wygenerowana z wykorzystaniem instalacji CO. Zakłada się, że gdy na zewnątrz obowiązuje temperatura -10 st. C, to wymiennik ciepła powinien ogrzać powietrze wpadające do budynku do temperatury zbliżonej wewnątrz budynku. Różnica może wynosić 2 do 5 st. w zależnosci od wybranego urządzenia.
Gdy mowa o montażu rekuperatora w Lublinie należy wspomnieć jeszcze o gruntowych wymiennikach ciepła. W dużym skrócie, jest to najczęściej rura zakopana na głębokości nie mniejszej niż 1,5m. Powietrze przechodzące przez taką rurę, o długości około 50-70 m ogrzewa się wstępnie zimą i schładza wstępnie latem. Co to nam daje? Zimą gdy temperatury poniżej zera, powietrze które pokona gruntowy wymiennik ciepła, ma zawsze temperaturę powyżej zera. Latem, zwłaszcza podczas upałów, powietrze które przejdzie przez gruntowy wymiennik ciepła, schładza się do temperatury 10-16 st. C, co przekłada się na znacznie lepszy klimat wewnątrz budynku. Komfort mieszkania w takim budynku jest dużo większy, a przy okazji koszt eksploatacji jest dużo niższy.
© Copyright 2020 All Rights Reserved. Wentek NIP: 5651316729