Instalacja musi być dopasowana do centrali i do domu. Tutaj nie ma dowolności, bo w przeciwnym razie, będzie generowała szumy, dźwięki. Powietrze nie powinno się w kanałach rozprężać, a same kanały nie powinny być wewnątrz gładkie.
Na rynku jest duży wybór systemów kanałów wentylacyjnych: występują w różnych kształtach (prostokątne, okrągłe zwane spiro), rozmiarach i o różnych właściwościach. Mogą być wykonane z różnych materiałów: blacha, tworzywo sztuczne (flex), włókno szklane czy coraz chętniej wybierane kanały wykonane z spienionego polipropylenu (EPP).
System kanałów EPP
Kanały wentylacyjne w standardzie EPP wyróżniają się licznymi zaletami takimi jak niska waga, stosunkowo wysoka szczelność systemu (klasa C wg Pn-EN 1223) oraz szybkość montażu. Istotną przewagą kanałów EPP jest brak mostków termicznych. Według specyfikacji przenikalność cieplna tego materiału wynosi 0,039 [W/m*k].
System kanałów SPIRO
Sztywne kanały spiro to niezwykle popularny system, chętnie wybierany przez monterów. Mają kilkukrotnie niższe opory przepływu powietrza niż elastyczne flexy. Gdy zachodzi taka konieczność, można je wyczyścić. Kanały spiro mają niższe liniowe straty ciśnienia w stosunku do systemu FLEX. Ich minusem są jednak koszta.
System kanałów FLEX
PE-FLEX, SMART-FLEX, PER-FLEX i inne z końcówką FLEX - czyli systemy dystrybucji powietrza za pośrednictwem kanałów wykonanych z tworzywa sztucznego. Chętnie stosowane przede wszystkim w budownictwie indywidualnym. Cechują się stosunkowo niskim kosztem oraz szybkim montażem. Są również wytrzymałem i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą być zalewane posadzką jastrychową.